27 stycznia, 2013

"Ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj"- czyli Japońskie Ogrody.

W tym tygodniu o japońskich ogrodach.
Temat podany przez Yasha-chan, za co jestem jej wdzięczna.
Arigato Yasha-chan!

"Nihon-teien"- Czyli ogród urządzony w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich, Shintō oraz przy zabytkach.Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: 
"Ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj"
Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Trzy podstawowe style ogrodów to:
Tsukiyama- nazwa oznacza "miniaturowe, sztuczne wzgórze". Autorami takich ogrodów byli najpierw amatorzy, potem (w epoce Muromachi) ich rolę przejęli mnisi buddyjscy.

Karesansui- styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Hiraniwa- "płaski ogród"; na jego powstanie miały wpływ idee zen. Projektowany był na płaskim terenie. Z początku dość duży, potem stopniowo jego rozmiary były zmniejszane. Główną jego cechą jest dominacja cywilizacji nad naturą – niemal brak roślinności i wody, ich miejsce zastępuje żwir i piasek.

Przykłady ogrodów:
Tsukiyama:
*ogród wokół Ginkaku (Srebrny Pawilon), Kioto
*ogród wokół Kinkaku (Złoty Pawilon), Kioto, autor: Soseki Musō (znany też jako Kokushi Musō)
*Tenryū-ji (1340), Kioto, autor: Soseki Musō
*Saihō-ji (1341), Kioto, autor: Soseki Musō
Hiraniwa:
*ogród w Ryōan-ji (świątynia zen), 23 x 9 m, ok. 1499, Kioto
*ogród Daisen'in przy klasztorze Daitoku-ji, Kioto


Japońskie ogrody są takie piękne! Aż mi się oczy świecą, gdy przeglądałam te wszystkie zdjęcia tych ogrodów. Chciałabym zobaczyć taki na żywo, jednak nie zrobiłabym sobie takiego koło domu, ponieważ nie mam reki do roślin, niestety. T.T
A wy? Co myślicie o Japońskich ogrodach? Piszcie o tym w komentarzach!
P.S. Wysyłajcie swoje prace i Cosplaye na e-mail podany w zakładce "informacje", proszę. ;)
P.S.2. Jeżeli macie pomysł na notkę, to piszcie o nich w komentarzach.
P.S.3. Jeżeli ją tu jacyś czytelnicy, którzy nie mają konta na bloggerze, a interesują się moim blogiem, to prosiłabym o odezwanie się z anonima w komentarzu, tak dla mojej wiadomości, czy ktoś to w ogóle czyta.^^
P.S.4 Sunna! Przepraszam, że nie dodałam notki o Punkach, postaram się to zrobić w poniedziałek, obiecuje!
No to chyba wszystko,  zostawcie po sobie ślad!

5 komentarzy:

  1. Fajne te ogrody, zwłaszcza ten pierwszy. Kiedyś jak będę miała dom to sobie taki zrobię! Widzę już to oczami wyobraźni...Dobra do rzeczy, spoko noteczka:)
    Pozdrówka, Mami
    PS.: Zrobisz notkę o dynastiach?

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne te ogrody! Tylko ten drugi nie "w moim stylu". Osobiście ogrodu nie mam, lecz gdybym miała to z pewnością dodałabym pewne elementy z Hiraniwa, tylko z oczkiem wodnym, drzewami wiśni, różami i bardziej symetrycznie - czyli ingerowanie w naturę, tak jak jednak styl japońskich ogrodów zakazuje. Dziękuje też za podziękowania ^^ Jak wpadne na jakiś pomysł to na pewno dam znać :*
    PS. Masz nowego czytelnika, mojemu P <3 już wcześniej pokazałam notkę o świętach ale za notkę z opisem ogrodów bije brawa :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę ciekawe artykuły na blogu, czekam na więcej xD

    OdpowiedzUsuń
  4. Zostałaś nominowana do Liebster Award! Zapraszam na fairy-tail-smocza-legenda.blogspot.com ^^

    Buziaczki :*

    OdpowiedzUsuń
  5. od razu przepraszam za spam
    http://recenzje-anime-manga.blogspot.com/
    zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń